Skip to content

Microsoft SQL Cluster

Microsoft SQL Cluster projekt célja

Microsoft SQL Server Failover Cluster Instance (FCI) implementálása két vaty több csomópontú szerverrel biztosítja az SQL Server instance szintű magas rendelkezésre állását, ahol két vagy több SQL Server fut cluster üzemmódban. Ez az alapszintű cluster megoldás biztosítja, hogy az SQL Server szolgáltatás folyamatosan elérhető legyen, mivel a két vagy több SQL szerver közül mindig az egyik aktív és szolgálja ki a kéréseket.

A projekt első fázisában vagy különálló elemzésként megvizsgáljuk az üzleti és technikai követelményeket annak érdekében, hogy meghatározzuk a legmegfelelőbb SQL magas rendelkezésre állási megoldást. Az elemzés során olyan kritikus szempontokat vizsgálunk, mint: várt rendelkezésre állási idő (RTO, RPO), adatbázisok mérete és száma, replikációs követelmények, földrajzi redundancia igénye, költségvetési keretek, meglévő licenszek, üzemeltetői csapat képzettsége.

Az elemzés alapján javaslatot teszünk a megfelelő technológiára, amely lehet: SQL Server Failover Cluster Instance (alapszintű instance védelem, megosztott storage szükséges), Always On Availability Groups (fejlett adatbázis szintű védelem, read-only secondary, földrajzi redundancia), SQL Server Big Data Clusters Kubernetes-en (konténerizált környezet, automatikus skálázás), Log Shipping (egyszerű DR megoldás), Database Mirroring (legacy rendszerekhez), Distributed Availability Groups (multi-site megoldások), Read-Scale Availability Groups (csak olvasási terhelés elosztás)

SQL Adatbázisok adatait, tárolását és kezelését szolgáló Microsoft SQL Cluster

rendszerek segítségével garantálják az üzleti folyamatok zavartalan működését.

A magas rendelkezésre állású klaszterek kifinomult technológiát alkalmaznak, amelyek lehetővé teszik az adatbázisok folyamatos működését, még rendkívüli helyzetekben is. Legyen szó egy egyszerűbb Failover Cluster Instance-ről vagy az előnyöket kínáló Always On Availability Groups-ról, megoldásaink felkészítik az SQL Szolgáltatást folyamatos működéshez még azokban az esetekben is ha egy SQL Adatbázis egy virtuális gépen fut egy Hyper-V klaszteren mivel ebben az esetben egy szerver frissítés vagy újraindítás idő alatt is garantálva van az adatbázis szolgáltatás működésé. Megoldásunk egyaránt ha a két SQL Cluster csomopont virtuálisan fut vagy fizikai szerveren kerül telepitésre.

Microsoft SQL Cluster projekt megvalósítási megközelítés

Már az analízis fázisban kiválasztjuk a szükséges funkcionálisát és a klaszter típusát

Always On Availability Groups, Big Data Clusters, SQL Server Failover Cluster Instances (FCI), SQL Server on Kubernetes vagy akár SQL Server / Adatbázis Azure-ban

A kiválasztott opciók alapján tudni fogjuk részletes előfeltételek és a szükséges licenceket. A tervünk az, hogy az SQL klasztert felépítjük két virtuális serveren, amelyek egy Hyper-V Clusteren futnak és a Hyper-V Storage-ot használjuk SQL Cluster adatoktárolásához.

Microsoft SQL Cluster projekt főbb lépései

MIvel már az analízis fázisban kiválasztottuk a szükséges funkcionalitásokat és a klaszter típusát, most biztosítjuk magukat az adatbázisokat.

SQL Adatbázisok : az adatbázisokra javasolt RAID 6, RAID 10 rendszerek alkalmazása

Az első lépés, hogy megtervezzük és felépítjük a meglevő adat tarolón a RAID tömböket amelyen lesznek az SQL Adatbázisok (adatbázisokra javasolt RAID 6, RAID 10). Felépítjük és beállítjuk a Windows Cluster Managert, telepítjük az SQL Servereket és felépítjük a klasztert.

Microsoft SQL Cluster funkcionalitás

Teszt jelleggel létrehozunk egy adatbázis több kliens-el és teszteljük a klaszter teljes működését. A projekt során létrehozzuk egy üzleti alkalmazásnak az adatbázisát és leteszteljük a klaszter működésest és funkcionalitását.

Amenyiben a kiválasztott funkció az Always On Availability Groups, beállítjuk a Microsoft SQL Server tanú (witness) funkciót.

A tanú szerver funkciója az, hogy a rendszerben résztvevő szerverek közötti szavazásokat felügyeli és döntő szerepet játszik a rendszer stabilitásában. Amikor egy SQL Server alapú rendszerben a fő (primary) és a másodlagos (secondary) replikák között probléma merül fel, a tanú szerver döntő szerepet játszik a failover műveletekben. A tanú szerver általában a konfigurációhoz tartozó hálózati kapcsolatokon keresztül kommunikál a fő és másodlagos szerverekkel, és figyelemmel kíséri azok állapotát. A tanú szerver csak akkor szükséges, ha az Always On Availability Groups konfigurációban párosított fő és másodlagos replikák vannak. Ha csak egyetlen másodlagos replika van jelen, akkor a tanú szerver nem szükséges a rendszerhez.

Amennyiben szükséges klaszter node-ok különböző siteokon/adat központokban, akkor tekintse meg a Globális SQL Server klaster implementáció projektet, mivel ennek a projeknek a célja kialakítani egy globális, redundáns és magas rendelkezésre állású Microsoft SQL Server klasztert.

Microsoft SQL Cluster projekt fő feladai:

    • Részletes terv elkészítése: klaszter fajtája, funkciók kiválasztása, hálózati kapcsolatok
    • RAID tömbök és LUN-ok beállítása
    • Windows Server klaszter manager beállítása és klaszter létrehozása
    • SQL Serverek telepítésé
    • Funkciók bevezetése
    • Tesztelés
    • Élesben indulás
Microsoft SQL Cluster projekt szükséges hardver és szoftver

Tervtől függően kell 2 db Microsoft SQL Server Standard vagy Enterprise licensz

  • Microsoft SQL Cluster projekt szükséges elöfeltételei:
  • Két virtuális Windows Server 2022 aktiválva és AD-ban léptetve (az analízis fázisban pontosan fogjuk definiálni, hogy milyen szerverek szükségesek)
  • Hálózattok beállítása véglegesítve
  • Szabad tárhely a Hyper-V adat tárolón, ahol tárolva lesznek az adatbázisok
  • Hozzáférés és jogosultságok biztosítása